vánoce a sníh

Vánoce patří neodmyslitelně k nejoblíbenějším svátečním dnům v roce a po staletí jsou spojeny v naší zeměpisné šířce i se sněhovou nadílkou. Jak to bylo se sněhem v období vánočních prázdnin od r. 1974, zmiňuje Adi (Horní Suchá u Havířova, 279 m n.m.) v diskusi na webu http://forum.amaterskameteorologie.cz/viewtopic.php?f=5&t=881

Vánoce roku 1974 byly teplé, slunečné, patří mezi nejteplejší v historii měření.

1975 – větrno, sněhové či smíšené přeháňky, nic moc.

Léta páně 1976 bylo chladno, napadl sníh, první svátek vánoční bylo kolem 5 pod nulou se sněžením, na Štěpána vyložená zima.

1977 – 1980 – vánoce teplé, takzvaně „na blátě“, přičemž v roce 1979 i 1980 – vánoční obleva přišla dva, resp. 3 dny před vánočními svátky.

Rok 1981. Štědrý den přinesl počasí oblačné, leželo asi 40 cm sněhu, který napadl zhruba týden před vánočními svátky. Obecně prosinec tohoto roku byl poměrně studený. Nicméně náznak vánoční oblevy tu byl. Ráno nula pči skoro zatažené obloze, přes den oblačno, postupně polojasno, maxima vystoupala ke 4 stupňům, večer se to vyjasnilo, padla lehká přízemní mlha a teplota klesla velmi rychle při polojasné obloze na -4. Další dny již byly mrazivé, druhý svátek vánoční napadlo asi 10 cm dalšího sněhu a teploty klesly někde k -12 stupňům.

1982. Vánoce byly zatažené, pošmourné, ale se sněhem. Leželo asi 15-20 cm hutného, mokrého sněhu, teploty se držely lehce nad nulou, nejčastěji v intervalu od 2 k 0, v dalších dnech vánoc se slabě ochladilo k -2 v noci, přes den v okolí nuly . Zima začala pozdě, sníh napadl podobně jako letos – 4 dny před vánočními svátky.

1983 – podle Klementína nejteplejší vánoce. Opravdu nestály za řeč, větrno, oblačno střední oblačností, teploty přes den lezly až ke 12 stupňům.

1984. Velmi zajímavý průběh počasí poslední dekády prosincové. Někde kolem 17, snad 18 napadlo asi 5 cm sněhu, ovšem tehdy došlo k fénové situaci – v Třinci sníh nebyl, zatímco v okolí Havířova držel., pak přišla řada zatažených a mlhavých dnů s deštěm, mrholením i smíšenými srážkami, načež dva dny před štědrým dnem se vyčasilo, teploty klesly vlivem inverze, poté také díky sílicímu SV proudění. Na Štědrý den tedy teploty průměrně -4 stupně, přízemní mlha, jíní, námrazy, místy ležel nesouvisle starý sníh. Na Štěpána začalo sněžit, sníh byl suchý, napadlo asi 10 cm. Vánoce bílé.

1985 – Vánoce opět inverzní, ale jinak – na horách bylo okolo 10 stupňů nad nulou, dole v nížinách – aspoň na Ostravsku převládalo jasné počasí s mírným větrem a teplotami lehce pod bodem mrazu. Změna přišla na Štěpána s příchodem studené fronty, která přinesla na hory dlouho očekávaný sníh a dolů oteplení na 3 stupně nad nulou. Závěr roku byl ve znamení paní Zimy.

1986 – jedny z nejlepších vánoc z hlediska sněžení i počasí jako takového. Na Ostravsku leželo téměř půl metru sněhu, teploty se držely pod nulou, 24.12 prášilo sněhem při teplotě v okolí -4. Na Boží hod přimrzlo, srážky ustaly, Štěpán přinesl teploty jen lehce pod nulou a zesílující jihozápadní vítr. Hned po vánocích výrazný frontální systém přinesl déšť se sněhem a po-vánoční oblevu, která trvala až do konce roku, pak razantním způsobem dala vědět o sobě paní zima. Bílé vánoce, na sněhu.

1987 – teploty lehce pod nulou, zataženo, inverzní počasí, na štědrý den dokonce polojasno. V dalších dnech zima byla jen díky inverzi, noviny psaly o ledových horách, díky zledovatělému sněhu. Vánoce mrazivé, bez sněhu.

1988. Vánoce pro kočku – jinými slovy teploty stoupaly k 7 stupňům, slabý náznak zimy tu byl – 24.12, kdy padaly sněhové krupky a teplota poklesla ke 3 stupňům nad nulou, v noci nakrátko k nule, jinak bylo deštivo nebo i mrholilo, větrno a pošmourno. Vánoce na blátě.

1989 – po velmi teplém prosinci s vyjímkou začátku měsíce, který byl zimní, Po přechodu studené fronty den před štědrým dnem 24.12 se nasunul výběžek tlakové výše. Den byl ze začátku skoro zatažený s větrem, navečer se obloha vyčistila a teploty klesly pod bod mrazu. Přes den maxima na 5, večer -2. V dalších dnech zavládlo inverzní počasí s teplotami lehce pod nulou. Druhý svátek vánoční již byla mlha a teploty klesaly k -4. Vánoce na mraze.

1990. Vánoce mrazivé na sněhu. Vánoce jasné, s teplotami pod nulou v okolí -5, se sněhem, nebylo ho nijak extra moc, ale byl, kolem 5 centimetrů. Ráno byly mlhy, námrazy a jíní. Na Štěpána jasno a větrno.

1991. Přesně na Štědrý den napadl sníh, dopoledne pokud si dobře pamatuji sníh ještě nebyl, celkem asi 5 cm.

1992. Vánoce mrazivé, zima rovněž přišla poměrně pozdě. Na Štědrý den jasno, přibližně 5 cm sněhu, teploty přes den okolo -5, v dalších dnech vánočních se pak zatáhlo nízkou oblačností, mráz však zůstal.

1993. Vánoce mně zůstaly v paměti jako šedé, beze sněhu, popřípadě s deštěm. Teploty nijak vysoké, okolo 5 nad nulou.

1994. Opět zima během onoho inkriminovaného období. Byly sice mrazy a to v okolí -4 stupňů, sněhová vrstva o síle asi 5 cm, zataženo nízkou oblačností, inverze a špatný vzduch. Na Štěpána obleva.

1995. Velmi zajímavé počasí. Přesně den před Štědrým dnem nastoupila ona nechvalně známa vánoční obleva. Sněhu bylo dost, do 30 cm, nicméně ten stačil téměř všechen odtát a to během noci na 24.12 i dopoledne díky silnému jihozápadnímu větru a zatažené obloze. Ráno jsme měli 7 stupňů, po poledni v souvislosti s blížicí se studenou frontou již jen 2 nad nulou, zataženo a padala mlha. Večer poměrně silně sněžilo, napadly 4 centimetry nového sněhu a teplota klesla k -2. Na Boží hod ráno -3, přes den -2, zataženo, slabě občasně sněží, Štěpán zatažený se sněžením a ochlazování k -7.

1996. To, co jsem napsal o roce 1995, platí o vánocích 1996 bezezbytku. Těsně před nimi přešlo výrazné frontální rozhraní a nad naše území se začala rozšířovat v arktickém vzduchu oblast vysokého tlaku. Štědrý den oblačný až zatažený s občasným sněžením, pak vyjasňování, teploty pod -10, zima. Oba další svátky mrazivé, s polojasnou oblohou, teploty okolo -15 i přes den. Sněhu neleželo nijak moc – do 3, snad 5 cm. Další sněhová nadílka přišla až 3.1.1997, během večera a noci napadlo okolo 20 cm.

1997 – vánoce na blátě. Přesně na Štědrý den přešla teplá fronta s mrholením i deštěm, teploty pak vystoupily poměrně vysoko, někde až k 8 stupňům.

1998. Zataženo, byl sníh, avšak jen jeden centimetr. Štědrý den byl však mrazivý s -9 ráno, -2 přes den a pěti pod nulou večer při polojasné obloze a jihozápadním větru, Boží hod s polojasnou oblohou a teplotami od -2 v poledne k -4 ráno i večer se nakonec zařadil mezi další mrazivý den vánoc. Nasouvala se středí a vysoká oblačnost frontálního systému, z kterého pak na Štěpána padal mrznoucí déšť při teplotách slabě pod nulou. Silná ledovka, skleněné město.

1999. Průběh vánoc roku 1999 byl velmi podobný, akorát sněhu bylo více, přibližně do 5 centimetrů a Štědrý den měl velmi slušný mráz ráno a to -13, denní maxima vystoupila k -5, večerní klesly někde k -7. Převládala polojasná obloha, pěkný sváteční den. Na hod Boží bylo ještě polojasno, avšak navečer se již zatáhlo a přišla poměrně slušná sněhová přeháňka, teploty v rozmezí od -9 ráno k -3 přes den Štěpán přinesl odpoledne vánoční oblevu s deštěm a deštěm se sněhem. Teploty ráno ještě zimní a to -7, večer již téměř dva nad nulou.

2000. Velmi mírná zima tohoto roku přinesla překvapivě lehce mrazivé vánoce s nesouvislou vrstou sněhu, na Štěpána s mrholením, ledovkou a nakonec na tuto mizernou zimu – velmi slušnou sněhovou pokrývku – 7 cm. Konkrétně na Štědrý den polojasné počasí, teploty v poměrně úzkém intervalu od -6 k -4 – ráno ještě polojasné s -6, přes den oblačno, večer zataženo St a mrznoucí mrholení?Na Boží hod počasí takříkajíc přelomové Štěpán zakaboněn nízkým stratem, s mlhou a mrznoucím mrholením, pak i deštěm s ledovkou, pak i sněžením. Teplota od -2 k -1, takže po celý den prakticky stejná

2001. Velmi rozdílné počasí. Ráno Štědrého dne mrazivé a polojasné a to -11, přes den „jen“ -7, postupně se obloha zatahovala a vítr sílil. Večer -5. Celkem leží asi do 20 cm sněhu. 25 .12 – teploty slabě pod nulou v noci, trocha slabého sněžení, vichřice, přes den slabě nad nulou, nevýrazná obleva 26.12 – oblačno až skoro zataženo, teploty přes den na nule, slabé sněhové přeháňky, večer -3, vítr zeslábl. Sněhu do 15 cm.

2002. Mrazivé vánoce se sněhem, kterého bylo něco málo přes deset centimetrů. Doposud nepřekonaný rekord – za posledních 25 let - stran nízkých teplot. Na Štědrý den v noci až -20, totéž na Boží hod ráno.. Mrazivé polojasné až oblačné počasí, vydrželo po celé vánoční svátky. Nejchladnější byl Boží hod s průměrnou teplotou -16 stupňů.

2003. Opět poměrně mrazivé vánoce, akorát inverzně laděné s symbolickým popraškem sněhu do 1 cm. Na Štědrý den až -13 ráno, pak se každý den oteplovalo při poměrně silném jihozápadním větru, na Štěpána se přidal i inverzní stratus, jinak bylo jasno až polojasno. Teploty již jen lehce pod nulou, sníh vymrzl.

2004. Vánoce teplé s průměrnou teplotou někde kolem 6 stupňů. Pršelo na štědrý den i na Štěpána, větrno, fujtajxlové počasí.

2005. V noci na Štědrý den padal mokrý sníh, pak občasně pršelo se sněhem, sněhová vrstva zvolna tála. Ráno nula, přes den 2, večer až 3, při přeháňkách deště se sněhem. Sněhu ráno asi 5 cm, večer již nesouvislé 3. Na Boží hod se postupně ochlazovalo, z ranních 2 nad nulou se vyklubal již večerní mráz -2 při denní teplotě na nule. Slabé přeháňky deště se sněhem, oblačno, večer beze srážek Štěpán již mrazivý, polojasný až oblačný den, beze srážek, ranní minima již na -4, místy zbytky sněhu.

2006. Vánoce s teplotami nad nulou, avšak nebyly vyloženě teplé či blátivé, byť byly beze sněhu. Štědrý den přinesl na chvíli večer polojasnou oblohu , jinak zataženo St, večer mlhavo. Teploty od 3 stupňů ráno, po nulu večer. Podobné počasí bylo i následující den, akorát teploty se držely celý den nad nulou v úzkém rozmezí od 2 ke 3 stupňům, slabě mrholilo, jen na chvíli se oblačnost protrhala na skoro zataženo. Štěpán rozjasnil svou tvář a teploty poklesly pod nulu, ráno k -2, večer až -4, přičemž během dne vystoupila teplota jen lehounce nad nulu a to k 1 stupni.

2007. Vánoce inverzně laděné do šeda s popraškem sněhu a celodenním mrazem. Průměrné teploty někde kolem -4,5 stupně, převážně skoro zatažená obloha Sc s mírným až čerstvým JZ větrem.